۰
plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۴
کد مطلب : ۲۰۹۵۹
گزارش تحلیلی رسانه دولتی انگلیس؛

بی‌بی‌سی، هاشمی و آینده رهبری ایران!

باید پرسید که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری، این گفتگو با چه هدفی منتشر و این موضوعات توسط ریاست سابق مجلس خبرگان رهبری با چه انگیزه‌ای طرح شده‌اند؟
بی‌بی‌سی، هاشمی و آینده رهبری ایران!
به گزارش جهانبین نیوز، وب‎سایت بخش فارسی شبکه بی بی سی (BBCPersian) در گزارش تحلیلی خود به بهانه اجلاسیه خبرگان رهبری در اسفندماه سال جاری، به تشریح و تفسیر گفتگوی اخیر حجت الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.

این گزارش با عنوان «هاشمی رفسنجانی از آینده رهبری ایران چه می‎گوید» به قلم "محمد رهبر" منتشر شده است.

وب‎سایت شبکه دولتی انگلیس می‎نویسد: «هرچند ریاست خبرگان رهبری به زعم برخی از ناظران سیاسی مقامی تشریفاتی است... اما شاید بتوان گفت که رئیس خبرگان در تعیین رهبر نقشی تعیین کننده داشته باشد.»

تحلیل نویس بی بی سی با اشاره به درگذشت آیت الله مهدوی کنی و موضوع تعیین جانشین برای ایشان می‎افزاید: «اکنون برخی از چهره‎های سیاسی آقای هاشمی شاهرودی را گزینه "مرضی الطرفین" برای ریاست خبرگان می‌دانند، اما بر اساس آنچه که اکبر هاشمی رفسنجانی اخیرا به روزنامه جمهوری اسلامی گفته است، او در حال حاضر کسی را برای رهبری احتمالی در آینده مناسب نمی‌داند.»

رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس پس از نقل خاطرات هاشمی رفسنجانی از چگونگی انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به مقام رهبری، از قول او می‌نویسد: «شاید در آینده بدون شورا نتوان کار درست را انجام داد.»

وب‎سایت شبکه دولتی انگلیس که موضوع شورایی بودن رهبری را در سخنان هاشمی رفسنجانی مورد توجه خاص قرار داده است، به این بخش از خاطرات هاشمی اشاره می‌کند: «آقای هاشمی رفسنجانی اذعان می‌کند که در جلسه خبرگان ۱۴ خرداد سال ۶۸ که پس از درگذشت آیت الله خمینی تشکیل شد، طرفدار رهبری شورایی بوده و حتی اعضای این شورای سه نفره را هم به مجلس خبرگان معرفی کرده است که عبارت بودند از: آیت الله علی خامنه‎ای، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی و علی مشکینی. اما نه این طرح شورایی و نه شرط زمانی ۱۰ ساله برای رهبری، هیچکدام رأی نیاورد.»

بی‌بی‌سی گزارش خود را با طعنه هاشمی به عملکرد خبرگان رهبری ادامه می‌دهد و می‌نویسد: «هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال روزنامه جمهوری اسلامی که "اگر مشکلی برای ایشان [مقام معظم رهبری] به وجود بیاید، سرنوشت این نظام اسلامی و نظام ولایت فقیه با این قانون اساسی می‌خواهد به دست چه کسی سپرده شود؟" می گوید: "من می‌گویم کاری که کردیم، در زمان خودش کار درستی بود. اینکه به دست چه کسی می‌افتد، یک نگرانی بر حق است؛ اما اگر اشکالی هست، در عملکرد خبرگان است".»

وب‏‎سایت این شبکه انگلیسی می‌افزاید: «علیرغم تغییر قانون اساسی ایران و حذف موضوع شورای رهبری، آقای هاشمی رفسنجانی می‎گوید: "اگر خبرگان به وظیفه خودشان درست عمل کنند، در صورت نبودن یک فرد مناسب حتما می‌توانند شورایی کنند. چون قانون شورا شدن هم باز است... شاید در آینده بدون شورا نتوانند کار درستی انجام بدهند. البته این کار تا حدودی به مردم هم برمی‌گردد، چون اگر مردم نمایندگان خود را درست انتخاب کنند، می‌توان امیدوار بود. اتفاق بد در مجلس و هر جای دیگر که مردم بد انتخاب کنند، می‌افتد".»

بی بی سی درباره این مصاحبه منحصربفرد خاطرنشان می‌کند: «مصاحبه روزنامه جمهوری اسلامی به گونه‎ای چالشی پیش می‎رود و مصاحبه‎کنندگان -که نامشان ذکر نشده- اصرار دارند که ساختار قانون اساسی مشکلات جدی دارد و هاشمی رفسنجانی مشکلات را نه از ساختار بلکه از عملکردها می‌داند.»

شبکه سلطنتی انگلیس ادامه می‎دهد: «او که برای مدتی ریاست مجلس خبرگان را عهده‎دار بوده است، برای اولین بار به برخی از مشکلات نظارت بر رهبری اشاره می کند: "خبرگان قانونی گذراند که هر یک از سازمان‎های زیر نظر رهبری که از آن‎ها خواسته شده، باید در هر اجلاس گزارش بدهند و ده سؤال از آن‌ها بشود و جواب بدهند. دعوت کردیم که بیایند. مثلا گفتیم رئیس سازمان صداوسیما بیاید. بعد از مدتی گفت که نمی‎آییم. به همه گفتیم که بیایند اما نیامدند. در آخر یک مورد آسان پیدا کردیم و گفتیم رئیس شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه بیاید. در ابتدا همه خوشحال می‌شدند اما وقتی موعد می‎شد، نمی‌آمدند. رئیس شورای ائمه جمعه هم نیامد. رهبری هم گفته بودند هرکسی که خودش داوطلب باشد، می‎تواند بیاید".»

وب سایت بی بی سی در پایان این گزارش که به بررسی و تحلیل سخنان درخور تأمل هاشمی رفسنجانی اختصاص داشت، می‌نویسد: «تا حدود سه هفته دیگر رئیس جدید مجلس خبرگان رهبری تعیین می شود... برای اولین بار در زمان رهبری آیت الله خامنه‎ای، موضوع انتخاب جانشین او نه در پشت درهای بسته، بلکه از زبان سیاستمدارانی همچون "قربانعلی دری نجف آبادی" و "اکبر هاشمی رفسنجانی" دو عضو مجلس خبرگان، در سطح افکار عمومی مطرح شده که نشانی است بر اهمیت روزافزون این مجلس و جایگاه احتمالی رئیس آن در تحولات آینده ایران.»

حال باید پرسید که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری، این گفتگو با چه هدفی منتشر و این موضوعات توسط ریاست سابق مجلس خبرگان رهبری با چه انگیزه‌ای طرح شده‌اند؟

انتهای خبر/۱۰۲۴ج
مرجع : پایگاه خبری جام
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

ساعت:

۲۳:۳۶:۳۴

20 Jun 2019